Araştırmacılar, Montana'da 'dikkate değer' yeni bir dinozor türü olan Lokiceratops'un bulunduğunu söylüyor

Jandarma

New member
Bu içeriğe erişim için Haberler'e katılın

Maksimum makale sayınıza ulaştınız. Okumaya devam etmek için giriş yapın veya ÜCRETSİZ bir hesap oluşturun.

E-postanızı girip devam düğmesine bastığınızda, Mali Teşvik Bildirimimizi içeren Haberler'in Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.

Geçerli bir e.

Sorun yaşıyorsanız? Buraya tıklayın.

Araştırmacılar, kuzey Montana'da yapılan bir kazı sırasında “dikkate değer” olarak tanımlanan ve “şimdiye kadar bulunan en büyük ve en süslü” türler arasında yer alan, bitki yiyen yeni bir dinozor türünün keşfedildiğini söylüyor.

Keşfi ilk kez Perşembe günü PeerJ bilimsel dergisinde bildirilen Lokiceratops rangiformis'in kafatasının yeniden inşası Utah Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenecek.

Müze, “Kuzey Montana'nın çorak topraklarından, ABD-Kanada sınırından sadece birkaç mil uzakta kazılan dinozor, fırfırının arkasında iki büyük bıçağa benzer boynuzuyla şimdiye kadar bulunan en büyük ve en süslü dinozorlar arasında yer alıyor” dedi. Bir açıklamada.

“78 milyon yıldan fazla bir süre önce Lokiceratops, Laramidia'nın doğu kıyısındaki bataklıklarda ve taşkın yataklarında yaşıyordu” diye ekledi. “Bu ada kıtası, yaklaşık 100 milyon yıl önce büyük bir deniz yolunun kıtayı bölmesiyle oluşan Kuzey Amerika'nın batı kısmını temsil ediyor.”

ÜÇ ÇOCUK KUZEY DAKOTA'DA NADİR T. REX FOSİLİ KEŞFEDİLDİKuzey Montana'nın 78 milyon yıllık bataklıklarındaki Lokiceratops'un yeniden inşası. (Fabrizio Lavezzi/Evolutionsmuseet, Knuthenborg/Utah Doğa Tarihi Müzesi)


Müze, dinozorun “bir burun boynuzunun yokluğu, fırfırın arkasındaki dev, kavisli bıçak benzeri boynuzlar (boynuzlu bir dinozorda şimdiye kadar bulunan en büyük boynuz) ve farklı, asimetrik bir sivri uç” dahil olmak üzere “birkaç benzersiz özelliğe” sahip olduğunu söylüyor. fırfırın ortasında.

Müze ayrıca “Lokiceratops rangiformis, ünlü kuzeni Triceratops'tan en az 12 milyon yıl önce ortaya çıktı ve zamanının en büyük boynuzlu dinozoruydu” dedi. “Lokiceratops adı, bıçak kullanan İskandinav tanrısı Loki'yi onurlandıran 'Loki'nin boynuzlu yüzü' olarak tercüme edilir. İkinci isim olan rangiformis, karibu ve ren geyiğinin asimetrik boynuzlarına benzer şekilde, fırfırın her iki tarafındaki farklı boynuz uzunluklarını ifade eder. ”

İLK SICAK KANLI DİNOZORLARIN DÜNYADA SEVDİĞİ ZAMAN YENİ ARAŞTIRMA TAHMİNLERİ


Lokiceratops'un kafatası bölünmesi


Lokiceratops'un kafatasının bir görüntüsü. Dinozorun yeniden inşa edilen kafatası, Utah Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenmeye hazırlanıyor. (Andrey Atuchin/Fabrizio Lavezzi/Evolutionsmuseet, Knuthenborg/Maribo'daki Evrim Müzesi, Danimarka/Utah Doğa Tarihi Müzesi)


Dinozorun fosil kalıntıları 2019 yılında Montana'nın Kennedy Coulee bölgesinde keşfedildi ve ardından restore edilerek Danimarka'nın Maribo kentindeki Evrim Müzesi'nde sergilendi.

Müzeye göre, kafatasının yeniden inşası ve tam boyutlu bir heykel önümüzdeki altı ay boyunca Salt Lake City'deki Utah Doğa Tarihi Müzesi'nde görüntülenebilecek.


Lokiceratops'un sanatçı sunumu


Fosilleri Montana'nın çorak arazilerinde ortaya çıkarılan, Kretase Dönemi'ne ait yeni tanımlanan boynuzlu dinozor Lokiceratops'un bir sanatçı izlenimi. (Reuters/Sergey Krasovskiy)


FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

“Bu dev, yaklaşık 92 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde evrimleşen, fantastik şekilde süslenmiş sayısız türe dönüşen ve dinozorların zamanının sonuna kadar hayatta kalan bir grup olan ceratopsids adı verilen boynuzlu dinozorların bir üyesidir.” .