Bilim adamları geçmişlerini hatırlayan parçacıklar yaratıyor

Jandarma

New member
Bir kuantum bilgisayar, geçmişini hatırlayabilen garip bir parçacık yarattı.

Quantinuum Salı günü yaptığı açıklamada, Honeywell tarafından desteklenen, şimdiye kadar yapılmış en yüksek performanslı kuantum bilgisayar olan Sistem Modeli H2 Quantum bilgisayarının Abelian olmayan topolojik kuantum maddesi yarattığını ve ilk kez anyonunu ördüğünü söyledi.

Şirket, Harvard Üniversitesi ve Caltech’ten araştırmacılarla işbirliği içinde H2 üzerinde gerçekleştirilen ilk deneylerden birinin, maddenin yeni bir durumunu, Abelian olmayan topolojik olarak düzenlenmiş bir durumu gösterdiğini açıkladı.

CEO Rajeeb Hazra yaptığı açıklamada, “İnsan bilgisinin ve bilimsel ilerlemenin sınırlarını ileriye taşıyabilen kuantum bilgisayarların hala çok uzakta olduğunu düşünen herkes için, bugün bir dönüm noktasıdır” dedi. “Dünyanın önde gelen bilim adamlarından oluşan bir ekip, daha önce mümkün olmayan bir şeyi başarmak için Quantinuum’un H2 kuantum bilgisayarını kullandı.”

‘DOmuz KESME’ DOLANDIRICILIKLARI: ÇEVRİMİÇİ DÜZENLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE ONLARDAN NASIL KAÇINILABİLİR

Broomfield, Colo.’daki Honeywell Kuantum Bilgisayar Laboratuvarı’nın dışındaki tabela, 14 Ekim 2020. (Getty Images aracılığıyla David Williams/Bloomberg)

Kuantum hesaplama, klasik bilgisayarlar için fazla karmaşık sorunları çözmek için kuantum mekaniği yasalarından yararlanan bir teknolojidir.

Anyon adı verilen bu parçacık, onlarca yıl önce fizikçiler tarafından kuramlaştırıldı.

Enerji Bakanlığı’nın söylediği bir kavram olan kuasipartiküller, bilim adamlarının atomaltı parçacıklar çok sayıda etkileşime girdiğinde ortaya çıkan kalıpları tanımlamasına yardımcı oluyor, katı cihazlardaki birçok elektronun toplu uyarımlarıdır.

Brown Üniversitesi’nden Dmitri Feldman’a göre, iki boyutlu sistemlerde oluşabiliyorlar, halbuki fermiyonlar ve bozonlar dünyada günlük olarak deneyimlenen tek parçacık kategorisi.

CalTech işareti

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tabelası Pasadena, Kaliforniya’daki kampüste duruyor, 9 Temmuz 2013. (Getty Images aracılığıyla Patrick T. Fallon/Bloomberg)

Anyonlar, Abelian veya Abelian olmayan olarak sınıflandırılır.

Abelian olmayan anyonlar, hata düzeltmeye ihtiyaç duymadan kuantum bilgilerini depolayabilir ve geçmişteki göreceli konumlarının bir “hafızasını” tutabilir. Feldman, topolojik kuantum hafızası için kullanılabilecek özelliklere sahip olduklarını söyledi.

Kuantum bellekler, bir fotonun – ışık fotonlardan oluşur – veya başka bir dolaşık parçacığın kuantum durumunu, o parçacığın kuantum bilgisini yok etmeden saklar. Kuantum bellek cihazları, klasik bilgisayar bellekleri gibi kuantum verilerini ikili durumlar olarak depolayabilir.

CERN, BÜYÜK HADRON ÇARPIŞTIRICISININ ÜÇÜNCÜ TURU ARASINDA EGZOTİK PARÇACIKLARIN KEŞFİNİ DUYURDU

Harvard Üniversitesi heykeli

Cambridge, Massachusetts’teki Harvard Üniversitesi kampüsündeki John Harvard heykeli. (Getty Images aracılığıyla Sergi Reboredo/VW Pics/Universal Images Grubu)

“Kuantum bellek, fotonlarda kodlanan kuantum bitlerini ölçmeden yakalayabilen ve depolayabilen küçük bir kuantum bilgisayardır, çünkü onları ölçmek sahip oldukları herhangi bir dolaşıklığı yok eder. Depolanan kuantum bitleri, gerekirse fotonlarda işlenebilir ve yeniden kodlanabilir. ” AWS Kuantum Ağları Merkezi’nde kuantum araştırma bilimcisi olan David Levonian, daha önce Phys.org’a söyledi.

Kuantum bitleri aynı zamanda kübitler olarak da bilinir ve kuantum bilgisayarların temelidir.

Enerji Bakanlığı, örgünün diğerinin etrafında dönen bir yarı parçacık içerdiğini açıkladı. Fermiyonlar ve bozonlar bir döngünün hafızasını tutmazlar, ancak araştırmacılar örgüyü anyonların kuantum durumunu değiştirmek için kullanabilirler, yani döngülerinin hafızasını korurlar.

“Birçok herhangi bir sistem, ‘topolojik kuantum hesaplama’ adı verilen bir kuantum hesaplama yaklaşımının temeli olarak hizmet edebilecek kolektif hafızalar oluşturabilir. Örgülemenin nasıl çalıştığı nedeniyle, herhangi birinden yapılan kübitler, kuantum tutarlılıklarını uzun süre koruyarak daha fazla doğruluk sağlar” dedi.

Quantinuum, Abelian olmayan anyonların topolojik kübitlere yol açan kontrollü yaratılması ve manipüle edilmesinin “evrensel hataya dayanıklı kuantum hesaplamaya doğru önemli bir adım” olduğunu yazdı.

Biden bilgisayara bakıyor

Başkan Biden, 6 Ekim 2022’de New York, Poughkeepsie’deki IBM tesisini gezerken bir kuantum bilgisayara bakıyor. (Getty Images aracılığıyla Mandel Ngan/AFP)

HABERLER SUNULDU

Evrensel, keyfi kuantum hesaplamalarının yapılabileceği anlamına gelir ve hataya dayanıklı, bir kuantum bilgisayarının tasarımında kullanılan kuantum mantık kapılarının hataların kontrolden çıkmasını engellediğini belirtir.

Quantinuum Başkanı ve COO’su Tony Uttley, “toplum üzerindeki etkileri önemli” dedi.

“İkinci nesil sistemimizle, kuantum hesaplamanın yeni bir aşamasına giriyoruz” dedi. “H2, yalnızca bir kuantum bilgisayarla mümkün olan değerli sonuçlara ulaşma fırsatını vurguluyor. H2 işlemcinin geliştirilmesi, evrensel hataya dayanıklı kuantum hesaplamaya doğru ilerlemede de kritik bir adım.”

Julia Musto, Haberler ve Fox Business Digital için bir muhabirdir.