Lideri lider yapan nedir ?

Sevcan

Global Mod
Global Mod
Liderler, bireylerin ya da gruplarn basars icin onemli gorevler ustlenen bir liderlige sahip olan kisilerdir. Liderlik, insanlarn dusuncelerini etkilemek, kararlar almak ve eylemler gerceklestirmek icin onemli bir etkendir. Liderler, ozellikle onemli kararlar alndgnda, guvenilirligi, kararllg ve onderlik kabiliyetleri ile one ckar. Lideri lider yapan nedir? gibi bir soru uzerine, bu makalede liderlerin basarsn etkileyen faktorler hakknda daha derin bir baks acs sunulacaktr.

Liderin Karakteristik Ozellikleri

Liderlerin basarsn etkileyen ilk faktor, liderin karakteristik ozellikleridir. Liderler, her turlu durumda kararllk gosterir ve diger kisileri etkilemeyi basarr. Bununla birlikte, liderlerin basarsn etkileyen diger ozellikleri arasnda dayankllk, kararllk, yaratclk, ogrenme yetenegi, ozguven ve basar odakl olmalardr. Liderler, kendi goruslerini, fikirlerini ve kararlarn digerlerine anlatabilmelidir. Lider, basarsnn surekliligi icin digerlerinin destegini almak zorundadr.

Liderin Iletisim Yetenegi

Liderin basarsn etkileyen diger bir faktor, liderin iletisim yetenegidir. Liderin, diger kisilerle etkilesim kurmas, onlar etkilemesi ve iletisim kurmas gerekir. Liderlerin, digerlerinin dusuncelerini anlamalar, onlarn ne istediklerini anlamalar ve onlarn fikirlerini anlamalar gerekir. Liderlerin, diger kisileri etkilemesi ve etkilesim kurmas icin, iletisim becerileri onemlidir. Liderler, iletisim kurarken, konusma ve dinleme, kars tarafn dusuncelerini anlamak icin temel ozellikleri kullanmaldr.

Liderin Yonetim Yetenegi

Liderlerin basarsn etkileyen diger bir faktor de liderin yonetim yetenegidir. Liderler, gruplarnn calsmasn koordine etmek icin yeterli yonetim becerisine sahip olmaldr. Liderler, projelerin basarsn saglamak icin planlama, orgutleme, yonlendirme ve kontrol etme becerilerine sahip olmaldr.