BCAA Faydaları Nelerdir ?

Özlem

Member
BCAA Faydaları
Öyleyse, BCAA’ları diyetiniz yoluyla kolayca tüketebiliyorsanız, neden takviye alıyorsunuz? İnsanlar, kas ağrısını azaltmak, güç çıkışını artırmak, tükenme süresini artırmak, laktat üretimini azaltmak ve kilo vermek gibi çeşitli nedenlerle BCAA takviyeleri alıyorlar.

BCAA’ları benzersiz kılan şey, yakıt için kaslarda oksitlenebilmeleridir. Egzersiz sırasında kas yıkımını önlemek için çalışırlar ve kas oluşumunu uyararak ve iyileşmeyi teşvik ederek egzersizden sonra faydalıdırlar. Böylece glikojen depolarınız azaldığında, vücudunuz yakıt için BCAA’lara döner.


Bu üç amino asit, kas proteininin yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Enerji üretimine yardımcı olabilecek diğer amino asitler karaciğerde metabolize olurken, BCAA’lar karaciğeri atlar ve doğrudan çekirdekten uzakta bulunan kaslara yönelir. Araştırmalar, BCAA tüketimini yorgunluğa karşı artan direnç, azalan kas hasarı ve artan kas kütlesi ile ilişkilendirmiştir.

Teorik olarak, BCAA’lar glikojen depolarını koruyarak uzun süreli egzersiz sırasında yorgunluğu azaltır. Unutmayın, BCAA’lar egzersiz sırasında yakıt görevi görebilir ve kaslara daha verimli bir şekilde iletilebilir. BCAA’lar ve karbonhidratlarla yapılan takviyenin, bir grup maratoncuda yarış sonrası yorgunluğu azalttığı gösterildi – ancak sonuçlar daha seçkin atletlere değil, yalnızca yavaş koşuculara uygulandı. Ayrıca, bu parkur antrenmanından sonra daha hızlı geri dönmenize yardımcı olabilirler. BCAA’lar, kas yıkımına neden olabilen ve bu nedenle daha hızlı kas iyileşmesine (ve daha az ağrı ) katkıda bulunan kortizolü inhibe eder. Ve özellikle lösin, kas protein sentezini uyarmada harikadır – birlikte yeni kas dokusu oluşturmak için diğer amino asitleri sıraya koymada neredeyse bir komutan gibi davranır. BCAA’ların yağ yakımını hızlandırabileceğini ve kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar bile var, ancak orada daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bu tür faydalarla, takviyelerin kulağa çekici gelmesi şaşırtıcı değil. Ancak gerçek şu ki, çoğu insan zaten yedikleri yiyeceklerden yeterince BCAA alıyor. Yeterli protein veya karbonhidrat tüketmeyen insanlar fayda sağlayabilir, ancak diyet düzeltmeleri yapmak, en yüksek performansa giden yolu tamamlamaya çalışmaktan çok daha etkilidir. Takviyelerin düzenlemeye tabi olmadığını ve BCAA’ların bilinen herhangi bir olumsuz yan etkisi olmamasına rağmen, nereden satın aldığınız, takviyelerde neler olduğu ve ne kadar aldığınız (gruplar) konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BCAA’lar antrenman sırasında daha az yorgun hissetmenize veya antrenmandan sonra ağrı hissetmenize yardımcı olurken, aslında performansınızı iyileştirmeyebilirler.